Yukarı Çık

TARKEM  »  Kemeraltı ve Çevresi  »  Kemeraltı Çevresi  »  Saat Kulesi

Saat Kulesi

Şehrin merkezinde bulunan Saat Kulesi, yüzyıllara dayanan geçmişiyle kentsel bir simgedir. Yaşam serüveninde işgallere, şenliklere, kentsel dönüşümlere, grevlere, kutlamalara, Osmanlı İmparatorluğuna ve Türkiye Cumhuriyetine kadar birçok önemli olay ve kişiye tanıklık etmiştir. 


Her gün önünden geçtiğiniz, İzmir deyince akla ilk gelen yapılardan biri olan ünlü Saat Kulesi’nin gerçek hikâyesini biliyor musunuz?


Sultan II. Abdülhamit tahta çıkışının 25. Yıldönümü şerefine tüm Anadolu’da olduğu gibi İzmir’de de çeşitli saat kuleleri yapılmasını istemiş ve zamanla yapılan saat kuleleri bulundukları şehirlerin simgesi haline gelmiştir.  Her ne kadar Saat Kulelerinin yaygınlaşmasında II. Abdülhamit, bir dönüm noktası sayılsa da XIX. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunun girmiş olduğu Batılılaşma süreci de saat kulelerinin Anadolu’da yaygınlaşmasını sağlamış ve modernleşme sürecini başlatmıştır.  


İzmir kentinin mimarisi, yapılar anlamında, hiçbir zaman diğer Osmanlı kentleri kadar görkemli olmadığından Saat Kulesi, İzmir kentinin tarihsel süreci içerisinde özel bir önem taşımaktadır. Kent daha önce sadece geleneksel simgelerle yetinmişken, Saat Kulesi ile birlikte kentte yeni ve modern bir dönem başlamıştır. 


Mimar Mösyö Pere tarafından yapılan Saat Kulesi’nin temeli, İzmir’de büyük bir kutlamayla gerçekleşmiş hatta 29 Ağustos 1900’de yapılan temel atma töreni kutlamaları için bir “Kutlama Komitesi” bile oluşturulmuştur. 


Yapımı sırasında İzmir’de büyük heyecan uyandıran Saat Kulesi ile ilgili haberler dönemin gazetelerinde manşet olmuştur. Hatta hükümetin inşaat faaliyetleri için ayırdığı fon bittiğinde bir yardım kampanyası düzenlenmiş ve Saat Kulesi’nin yapımı temel atma töreninden tam bir yıl sonra 1 Eylül 1901 tarihinde İzmirliler ’in yardımıyla tamamlanabilmiştir.


Günümüzde Saat Kulesi, İzmir’in en önemli yapıları arasında gösterilmektedir. 

Saat Kulesi Saat Kulesi Saat Kulesi Saat Kulesi Saat Kulesi Saat Kulesi

E-Bülten'e üye olmak için e-posta adresinizi giriniz.