Yukarı Çık

TARKEM  »  Kemeraltı ve Çevresi  »  Geçmişten Günümüze Kemeraltı  »  Günümüzde Kemeraltı Çarşısı

Günümüzde Kemeraltı Çarşısı


Geçmişten Günümüze Renkli Kemeraltı Çarşısı - Ticaret

14. yüzyılda Foça, Çeşme, Kuşadası gibi limanların gerisinde kalan İzmir’de ticaret Venedik ve Cenevizlilerin hâkimiyetinde sürüyordu. Bu devletlerden sonra İzmir’in ticareti Fransızlar, İngilizler ve İtalyanların kontrolüne geçmişti. Kasaba yapısından yavaş yavaş bir kent görünümüne bürünen İzmir’de ticari hayatın yoğunluğunu yün, pamuk, ipek, kuru meyve ve baharat gibi ürünler oluşturuyordu. 


Aslında İpek yolunun batı ucunda bulunmasından dolayı İzmir, ticarette her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Anadolu’da üretilen çeşitli mallar İzmir limanından Yunanistan, İtalya gibi Ege denizine kıyısı olan ülkelere gemi ile gönderiliyor, yine o ülkede üretilen mallar da İzmir limanına gelerek buradan tüm Anadolu’ya dağıtılıyordu. Bu durum kentin merkezinde bulunan Kemeraltı Çarşısını da önemli bir ticaret merkezi haline getirmişti.


Tarihi Kemeraltı Çarşısı, 19.yy’ın sonlarına kadar üzeri tonoz ve kiremitlerle örtülü bir kapalı çarşı görünümündeyken günümüzde açık bir hava çarşısı görünümünü almıştır, tarihin izlerini halen ara sokaklarda bulunan tonoz kaplı dükkânlardan görebilmek mümkündür.


Tarihinde kesintisiz olarak ticari faaliyette bulunan İzmir Tarihi Kemeraltı Çarşısı günümüzde, 270 hektarlık bölgede, 230’u aşkın farklı işkolunda, 800.000’i aşkın değişik ürün çeşidi ile 14.482 işyerini ve 10.000’i aşkın esnafı içinde barındırmaktadır.


Asya ile Avrupa arasındaki ticaretin kilit noktası olduğundan, çarşı, özellikle 19.yy’da deniz ticaret hayatının can noktasıydı. O dönemlerde çarşıda demirciler, baharatçılar, kömürcüler gibi farklı iş kolları bulunuyor, her bir iş kolu da farklı bir bölgede konumlanıyordu. 


Eşsiz bir labirentin parçalarını oluşturan sokaklarında el sanatlarından değerli taşlara; giyimden kuyumculuğa; kuşçulardan peynircilere, zücaciyeye, baharatçılara, mantoculara, balıkçılara, turşuculara,  demircilere ve esnaf lokantalarına kadar her şeyi bulabilmeniz mümkündür. 


Günümüzde İzmir limanı, deniz ticaretindeki önemini kısmen yitirmiş de olsa, hatta şehirde birçok modern alışveriş merkezi kurulmuş olmasına rağmen, Kemeraltı halen İzmirliler için her aradıklarını bulabildikleri bir cazibe merkezi olma özelliğini korumaktadır.


Kemeraltı’ndaki ticaretin en belirgin özelliği, satıcının müşteriyle yüz yüze iletişim kurarak perakende satış yapmasıdır. Özellikle Anafartalar caddesi boyunca bir çok perakende satış yapan iş yeri bulunmaktadır.  Satıcıların müşteriyle bire bir ilişki kurması, alışveriş yapan kişilerin bir ürünü almadan önce onu deneyebilmesi, yiyeceklerin tadına bakabilmesi, alıcının istediği farklı ürünleri bir arada bulabilmesi ve satıcı ile pazarlık edebilme özgürlüğü, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı günümüz modern alışveriş merkezlerinden ayıran en önemli özelliktir.  

Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı Günümüzde Kemeraltı Çarşısı

E-Bülten'e üye olmak için e-posta adresinizi giriniz.