Yukarı Çık

TARKEM  »  Kemeraltı ve Çevresi  »  Kemeraltı Çevresi  »  Kadifekale

Kadifekale


Kent Yeniden Kuruluyor

4. yüzyılda Efes antik kentleri hızla gelişmekte, nüfusu artmakta ve en parlak dönemlerini yaşamaktaydılar. Bayraklı’da, sadece birkaç bin kişinin yaşadığı küçük bir tepenin üstünde kurulmuş olan ilk eski kent, artık yoğun nüfusa cevap veremez olmuştu. Bu nedenle bir dünya imparatorluğu kurarak, kendi devleti içerisinde Batı ile Doğuyu birleştiren ve “Hellenistik Uygarlık” diye bir dönemin de yaratıcısı olan Makedonya kralı Büyük İskender’in isteği üzerine Pagos dağı eteklerinde yeni bir kent yaptırıldı. Antik zamanlarda kaleye Grekçe’de tepe anlamına gelen “Pagos kalesi” denilmiş, ancak daha sonra burası Türkler tarafından “Kadife Kale” olarak adlandırılmıştır. Yeni yapılan kent, kaldırımlarla döşenen düzenli sokakları, kapalı limanı, duvarın dibinde akan Meles nehri, kütüphanesi, Kültür Sarayı, Homeros Tapınağı ve Homeros Heykeli ile diğer Efes antik kentleri arasından sıyrılmıştı. Bazı kaynaklara göre o dönemlerde kentin içerisinde bir stadyum, tiyatro ve bir de tapınak bulunuyordu.


Bir Kentin Panaroması

KadifeKale, İzmir’e kuş bakışı bakabileceğiniz ve kentin panoramasını izleyebileceğiniz en uygun yerdir. Kentin ikinci kez neden buraya kurulduğunu anlamak hiç de zor değildir.


Doğanın vazgeçilmezi olan“ Her şeyin geçiciliği”  kanunu bu dönemde de kendini göstermiş ve Makedonya Krallığından sonra bölgenin hâkimiyeti önce Bergama Krallığına geçmiş  daha sonra MÖ. 133 yıllarında ise bölgenin egemenliğini Roma İmparatorluğu üstlenmişti. Roma İmparatorluğu ile birlikte “Smyrna” belki de gelmiş geçmiş en görkemli dönemini yaşamaya başlamıştı. Dönemin yazar ve ozanlarının günümüze ulaşan eserlerinde hep aynı şeyi görüyoruz: “Doğu’nun Gerdanlık Kız’ı Smyrna, en güzel çağını yaşamaktadır”. Ama ne yazık ki bu durum çok uzun sürmemiş, Güzel Smyrna M.S 178 yılında büyük bir depremle yerle bir olmuştu. Kent bir süre sonra yeniden inşa edilmeye başlandı. Ancak KadifeKale'nin başına gelen talihsizlikler bununla da kalmadı. Çünkü Kale, tarih boyunca defalarca yıkılıp yeniden yaptırıldı. Yeni şehir Kadifekale, XVII. Yüzyıla kadar önemini korusa da iç liman kalesinin yeniden inşa edilmesiyle işlevi azaldı ve bir dönemin görkemli bölgesi zaman içinde harabe görünümünü aldı. Cumhuriyet’in ilk yıllarında  da durum değişmedi ta ki 1941 yılında dönemin Belediye yönetimi kaleyi yeniden restore ettirene kadar. Belki de Kadife Kale’nin günümüze ulaşmasını da İzmirliler olarak bu girişime borçluyuzdur. Kazılar halen devam etmektedir.


Antik Tiyatro

Antik Smyrna Tiyatrosu, Kadifekale ile Agora  arasında yer almaktadır. Günümüzde Kadifekale’de gecekondular arasında sıkışıp kalan 13.000 metrekarelik alanı ve 16 bin kişilik kapasitesi ile Roma döneminde yapılmış en görkemli antik tiyatrolardan biridir.


Kadifekale yamaçlarında üç bölüm olarak yapılmış olan tiyatro dünyanın en büyük tiyatrolarından biri olarak gösterilmektedir.  2006 yılı içerisinde tiyatronun bulunduğu alanda araştırmalar yapılarak mevcut durum ortaya koyulmuştur.  Bu çalışmaların sonucunda tiyatronun tekrar gün ışığına çıkartılması için 2011 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi kazı ve restorasyon projesi için çalışmalara başlamıştır. 

Pagos Dağı üzerinde kurulan Kale ve yakın çevresindeki tarihi mirasın ortaya çıkarılması ve korunması için çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. 

Kadifekale Kadifekale Kadifekale Kadifekale Kadifekale Kadifekale Kadifekale Kadifekale Kadifekale Kadifekale

E-Bülten'e üye olmak için e-posta adresinizi giriniz.