Yukarı Çık

TARKEM  »  Kemeraltı ve Çevresi  »  Hamamlar - Çeşmeler- Şadırvanlar  »  Çeşmeler - Sebiller - Şadırvanlar

Çeşmeler - Sebiller - Şadırvanlar

Osmanlı Dönemi boyunca su her zaman halk için bir sıkıntı olmuş ve Osmanlı Devleti su sorununu yabancı ortaklı su şirketleriyle çalışarak çözme yoluna gitmiştir. Osmanlı döneminin günlük yaşamında halk tarafından kullanılan çeşmeler, sebiller ve şadırvanlar şehrin sadece su ihtiyacını karşılamakla kalmıyor işlevselliğinin dışında estetik görüntüleriyle de çevreye hoş bir görüntü veriyorlardı. Ne var ki zaman içinde suyun evlerin içine girmesiyle bir dönemin en önemli su kaynaklarından olan çeşmeler, sebiller ve şadırvanlar önemini yitirmeye başlamışlardır. Günümüzde Kemeraltı’nda bakımsız kalan bu eski su yapılarının son örneklerini görebilirsiniz.

Sebiller: Gaffarzade Sebili, Katipoğlu Sebili, Kemeraltı Sinanzade Sebili, Dönertaş Sebili,Şükran Oteli Sebili.

Şadırvanlar: Ali Paşa Şadırvanı, Haisar Camisi Şadırvanları, Kestanepazarı Camisi Şadırvanları, Şadırvan Camisi Şadırvanı, Başdurak Camisi Şadırvanı.

Ali Paşa Şadırvanı - Alipaşa Meydanı ortasında yer alan Alipaşa Şadırvanı 19. yy. ortalarında Çeşmeli Ahmet Reşit Efendi tarafından yaptırıldı. II. Abdülhamit döneminde tamir ettirilen şadırvanın ve merkezini temsil ettiği meydanın onarımı için hazırlanan proje doğrultusunda, ilk olarak zemin kaplamaları değiştirildi. Kemeraltı’na uygun doğal taş malzeme seçilerek, trafo binası kaldırıldı. Meydana bakan yapıların cepheleri de sahiplerince tarihi dokuya uygun şekilde onarıldı. 

Çeşmeler: Hüseyin Ağa Çeşmesi, Berberzade Mehmet Efendi Çeşmesi, JPH Dalmas & Marseille Çeşmes, Yaban Çeşme, Mustafa Efendi Çeşmesi, İsmet Gür Çeşmesi, Karaosmanoğlu Çeşmesi, Yoğurtçu Ahmet Çeşmesi, Şamlı Derviş Efendi ve Ayşe Hanım Çeşmesi, Erdal Sezen Çeşmesi, Hasan İkbal Çeşmesi, Bilginoğlu Çeşmesi, Mehmet Kılınak Çeşmesi, İntaş Çeşmesi, Savacı Çeşmesi.
Çeşmeler - Sebiller - Şadırvanlar

E-Bülten'e üye olmak için e-posta adresinizi giriniz.