Yukarı Çık

TARKEM  »  Kemeraltı ve Çevresi  »  Kemeraltı Çevresi  »  Basmane ve Gar

Basmane ve Gar

İzmir’in en eski ve unutulmaya yüz tutmuş semtlerinden biridir Basmane.  Antik çağlardan Osmanlı imparatorluğuna  ve hatta Cumhuriyet’e  kadar birçok dönemin izlerini taşımaktadır. Dini yapıları, sebilleri, hamamı ve oteller bölgesi ile İzmir’in merkezinde saklı kalmış, unutulmuş değerli bir mücevher gibidir. Bir zamanların ihtişamlı konaklarına ev sahipliği yapan bu semt, şimdilerde unutulmuş eski bir tarihin izlerini taşıyor.  Burada söz konusu olan sadece “Eski Rum Evleri” değildir. Buradaki asıl konu bir semtin içinde saklı kalan koskoca bir tarihtir. Fransız Devriminin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve Korunma Kavramının ilk savunucularından olan Victor Hugo’nun da dediği gibi “Korunan Hatıralarımızdır”. Gerçekten de kentimizin tarihini korudukça aslında koruduğumuz kendi kültürel belleğimiz olacaktır.


Basmane'nin Tarihi ve Basmane Garı

Anadolu’dan İzmir’e gelenlerin ilk karşılaştıkları yerdir Basmane Garı. 1876 yılında  Regie Generale adlı Fransız firma  tarafından inşa edildi. 1922 Büyük İzmir Yangınında hasar gören yapı, 1926 yılında TCDD'nin kurulmasıyla onarımdan geçti.

Gar; Bornova, Karşıyaka ve Bayraklı gibi çevre kasabaların gelişmesini ve artan nüfus ile ticaretin bu bölgeye kaymasını sağlamıştır. Fuarın açılmasıyla da Basmane yeni bir kimlik kazanmış ve bu bölge bir süre sonra “Oteller Bölgesi” olarak anılmaya başlanmıştır.


Dönemin en prestijli hanlarına ev sahipliği yapan Fevzipaşa bulvarına yakın olmasından dolayı Basmane, kentin önemli bir yaşam alanı ve ticaret merkezi olarak işlev görmekteydi. Bu nedenden olsa gerek, dönemin en farklı etnik ve sosyo-ekonomik yapıdaki insanları bu bölgede bir arada yaşamaktaydılar.


Ancak bu durum çok uzun sürmemiş  ve 1950’li yıllarda  yaşanan değişim ve modernleşme sürecinden Basmane bölgesi de nasibini almıştı. Kentin ticari kapasitesinin artışı, iç göçlerin en önemli sebebi olmuş, artan ihtiyaçlar da kentin yeni yaşamına uygun alanlara kaymasına sebep olmuştur. Böylece bir dönemin en canlı ticaret ve sosyal merkezlerinden biri olan Basmane, kimlik değiştirmeye ve tarihin üzerindeki izlerini silmeye başlamıştır.

Basmane ve Gar Basmane ve Gar Basmane ve Gar Basmane ve Gar Basmane ve Gar Basmane ve Gar

E-Bülten'e üye olmak için e-posta adresinizi giriniz.