Yukarı Çık

TARKEM  »  Kemeraltı ve Çevresi  »  Geçmişten Günümüze Kemeraltı  »  1950'li Yıllar

1950'li Yıllar


Kemeraltı Değişiyor - Bir Kentin Dönüşümü

1950’li yıllar, hem Türkiye hem de Tarihi Kemeraltı Çarşısı için bir dönüm noktasını işaret eder. Bu yıllara kadar Kemeraltı Çarşısı’nda giyim kuşamdan eczaneye; kırtasiyecilerden sinema ve tiyatrolara kadar her şeyi bulabiliyor hatta başka hiçbir yerde bu ihtiyaçlarınızı karşılayamıyordunuz. O yıllara kadar hem köklü hem de dar gelirli ailelerin yaşam alanı olan Kemeraltı, bu dönemden sonra evlerin, ayakkabı imalathanesine dönüştüğü bir yer haline gelir. Eski dönemlerde arabaların bile geçmediği, zamanın tek özel okulu olan, Yusuf Rıza İlkokulu’nun bulunduğu Kestelli Caddesi ise 1950’lerden sonra artık taşıma kamyonlarının volta attığı bir yere dönüşmüştür. 


Peki, Kemeraltı’nı gerileme döneminden çöküş dönemine sürükleyen olaylar zincirinin başlangıcının ne olduğunu biliyor muydunuz?


II. Dünya Savaşının bitmesinin ardından, Türkiye yeni dünya düzeni içerisinde kendine bir yer edinmeye çalışıyordu. 1950’li yıllarda başlayan çok partili liberal dönem, tüm Türkiye gibi İzmir’i de yeni bir yapılandırma içine sokmuştu.  Bu dönemde yeniden canlanan kente olan ilgi artmış ve böylece İzmir’in en önemli sorunu, yaşanan iç göçlerin sonucunda oluşan gecekondulaşma olmuştur. Böylece İzmir hızla Metropolitan bir kent olma yolunda ilerlemiştir. Artan nüfus, yeni yerleşim alanlarına olan ihtiyacı tetiklemiş ve bu dönem İzmir’in az katlı, cumbalı evlerden; sahili bir sur gibi kaplayan çok katlı apartmanlara dönüşmesine neden olmuştur. Bu dönemde yaşanan iç göçler, Kemeraltı’nda bulunan kişilerin profilini değiştirmiş ve kontrolsüz büyüme, bölgenin zamanla çöküntü bir hale gelmesine neden olmuştur.


Bir dönemin canlı ticaret ve turizm merkezi olan Kemeraltı, bu dönemden sonra işportacıların işgal ettiği, çığırtkanlığın kol gezdiği ve güvenlik sorunları sebebiyle artık İzmirlilerin tercih etmediği bir mekâna dönüşmüştür. Böylece Kemeraltı eski günlerinin özlemle anıldığı yeni kimliğine bürünmüş ve şehrin merkezinde, gün geçtikçe kan kaybederek, yaşamını sürdürmeye devam etmiştir.

1950'li Yıllar 1950'li Yıllar 1950'li Yıllar 1950'li Yıllar

E-Bülten'e üye olmak için e-posta adresinizi giriniz.