Yukarı Çık

TARKEM  »  Kemeraltı ve Çevresi  »  Geçmişten Günümüze Kemeraltı  »  Cumhuriyet Yılları

Cumhuriyet Yılları


Cumhuriyet Döneminin Kemeraltısı - Gerileme Dönemi


İzmir’in, Cumhuriyet dönemi içinde ayrı bir önemi vardır. Kurtuluş Savaşı’nı başlatan şehirdir. Siyasi olarak da hep ilklerin şehri olmuştur. Milli Mücadelede dikkatleri üzerine çekmiştir. Cumhuriyetin kuruluşundan önce, işgal sırasında, ilk kurşunun atıldığı yer olmuştur. Atatürk'ün, iktisat kongresini yaptığı ilk şehirdir. Tarih boyunca levantenlerin şehri, gayrimüslimlerin yaşamayı en çok tercih ettikleri yer olmuştur. Ticarette de Anadolu'nun batıya bakan liman kentidir. Türkiye'nin uluslararası fuara sahip ilk kenti olduğundan dünya devletlerinin ilgisini kazanmıştır. Özeldir bu yüzden. Milyonlarca yaşama ev sahipliği yapmıştır. İşte bu nedenle İzmir hoşgörü kentidir, ön yargılarından çoktan arınmıştır.


Sanayi Devriminin Ardından 


Avrupa’da yaşanan sanayi devriminin ardından 19.yüzyılda tüm Anadolu’ya yayılan ucuz sanayi ürünleri karşısında Osmanlı sanayisi ayakta duramaz olmuştu. Zaten Osmanlı sanayisi çoğunlukla yabancılar tarafından kurulmuş sanayi kuruluşlarını içeriyordu. Yani aslında Osmanlı’nın ticareti, yabancı kaynakların kontrolündeydi. Cumhuriyet'in kurulmasından sadece 1 yıl önce,1922 yılında çıkan Büyük İzmir Yangını, İzmir’de yaşanan kısıtlı ekonominin daha da gerilemesine sebep olmuş ve Kemeraltı’nda zengin tüccarlara ait ahşap ev ve dükkânlar tamamen yanmıştı. Bu yangından sonra Rum ve Ermeni halkın şehri terk etmesi hem kentsel nüfusun azalmasına hem de sermaye ve iş gücü kaybına sebep olmuştu. 

Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında modernleşmenin ve Avrupalı devletlere ulaşabilmenin yolu Ekonominin Millileştirilmesi ile kendini gösterdi. Millileştirme ile milli sanayinin oluşturulması ve Özel Sektörün geliştirilmesi hedefleniyordu. Ancak  II. Dünya Savaşının çıkması, ardından tüm dünyada yaşanan ekonomik krizin ardı sıra gelmesiyle geçmiş dönemlerin parlak şehrinden geriye yıkık dökük bir maziyi yaşamak kalmıştı.

Cumhuriyet Yılları Cumhuriyet Yılları Cumhuriyet Yılları

E-Bülten'e üye olmak için e-posta adresinizi giriniz.