Yukarı Çık

TARKEM  »  Bilgi Merkezi  »  TARKEM Çalışma Takvimi  »  Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu

Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu

20 Kasım 2013

İstanbul The Marmara Oteli’nde gerçekleştirilen “Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu” na TARKEM yetkilileri de katıldı.


  • Yaşanabilir şehir nedir, nasıl olmalıdır?
  • Yaşadığınız şehir ne kadar yaşanabilir?
  • İyi uygulama örnekleri hangileridir?
  • Şehirlerde yaşam kalitesi nasıl yükseltilir? 


gibi sorulara cevap arayan sempozyumu, aralarında Kalkınma ajansları uzmanları, yerel yönetimler ve kamu kuruluşlarından uzmanlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, şehir plancıları, mimarlar ve mühendisler ile çok sayıda üniversite öğrencisinin de olduğu yaklaşık 400 kişi ilgiyle izledi.

Kentsel gelişimin ulaşım ve hareketlilik ayağı ile toplu taşıma odaklı gelişim, yol güvenliği, erişilebilirlik, kamusal alan kullanımı, kamu sağlığı ve güvenliği konularının tartışıldığı Yaşanabilir Şehirler Sempozyumuna 5 farklı kıtadan katılan 15 uzman konuşmacı Türkiye'nin ve dünyanın iyi uygulama örneklerini sunumlarla anlatmışlardır.  

Konuşmacılar arasında İzmir Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER “Sakin Şehir Uygulamaları” hakkında; Eskişehir’den ise Dış İlişkiler Daire Başkanı Ümit Güney ise sürdürülebilir kentleşmenin ulaşım ve hareketlilik konularını kapsayan sunumlar gerçekleştirmişlerdir.

Sempozyum, kâr amacı gütmeyen, araştırma ve uygulama konularına odaklanmış bir sivil toplum kuruluşu olan EMBARQ Türkiye (Sürdürülebilir Ulaşım Derneği) tarafından organize edilmiştir.  EMBARQ, bugün Meksika, Brezilya, Hindistan, Türkiye, Peru ve Çin’de olmak üzere toplam 6 merkezden tüm dünyaya hizmet vermektedir.


E-Bülten'e üye olmak için e-posta adresinizi giriniz.