Yukarı Çık

TARKEM  »  Bilgi Merkezi  »  Basın Bültenleri  »  TARKEM Basın Bülteni

TARKEM Basın Bülteni

TARKEM Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş’nin kurulma fikri İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı Sayın Hakan Tartan’ın öncülüğü ve teşvikleri ile Kent Değerleri Komitesi'nde görüşülüp gündeme alınmış, kabul görmüş, geliştirilmek ve hayata geçirmek amacı ile Kadıfekale – Basmane – Konak arasında ki üçgen bölgeyi ilgilendiren, belki de senelerce sürecek bu büyük projeye gönül vermiş kişilerden oluşan bir heyet kurulmuştur. Çalışmalarına başlayan Kurucu Heyetin Başkanlığını kabul eden Sayın Sıtkı Şükürer’in sıklıkla kullandığı ‘’İzmir’de nelerin yapılmasına dair, gerek ilgili dernekler gerekse de gönüllü diğer STK’lar tarafından gök kubbede söylenmedik söz, yapılmadık araştırma, çalışma ve girişim kalmamıştır. Ortaya çıkan bazı zayıf ve mevzii uygulamalarla yetinilmiş, ancak gerisi maalesef getirilememiştir. Artık icraat zamanıdır’’ söyleminden yola çıkan Kurucu Heyet bu çabaların son şansı olarak herkesin kabulünü almış ciddi bir şirketleşme ile çözülebileceği kanısına varmıştır. 

Bir taraftan şirketin kuruluş çalışmaları başlatılmış, diğer taraftan kurulacak şirketin ortak adaylarının tespitine yoğunlaşılmıştır. İlk bilgilendirme toplantısı ortak adaylarımızdan İzmir Kamu ve Yerel Yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşları, Oda Başkanları, Şirketler, Fikir Adamları ve İş adamlarının katılımlarıyla 24. 07.2012 tarihinde yapılmış, Projenin kapsamı ve genel amacı ile kurulmakta olan şirketin temel özelliklerini kendilerine anlatılmıştır. Ortaklar İzmir’in büyük ihtiyacı olan bu proje hakkında söz alarak net bir şekilde projeye desteklerini dile getirmişlerdir. Toplantıda söz alan Sayın Aziz Kocaoğlu “TARKEM, Kemeraltı’nın ayağa kaldırılmasına öncülük edecek, bölgede mevcut tarihi, dini ve turistik kent değerlerini asıllarına uygun bir şekilde yeniden canlandıracak Güzel İzmir’imize kazandıracaktır. Başından beri inanarak desteklediğimiz bu proje hayata geçtiğinde İzmir için çok büyük bir hizmet yapmış olacağız’’ diyerek duygularını dile getirmiştir.

19 Kasım da TARKEM’in kuruluşu tamamlanmış Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Samim Sivri, Başkan vekilliği ve Görevli Üye olarak Uğur Yüce, İcra kurulu Başkanlığını ise Sıtkı Şükürer üstlenmiş, Yönetim Kurulu gerekli ve acil kararları alarak icraata başlamıştır. Görev bölümü yapılarak çalışma takvimi ve komiteler oluşturulmuştur. Bu çalışmalar sırasında tabii ki katkı koyabilecek her kurum, kuruluş ve kişilerle el ele çalışacağımızı söylemeye gerek olmadığını düşünüyoruz. Çalışma guruplarımız daima katkılara açık olacaktır. Bu bağlamda Kemeraltı’nın içinden doğmuş, Kemeraltı’nın çeşitli sektörlerden temsilcilerini içinde barındıran Kemeraltı Esnaf Derneğinin Yönetim Kurulu ile el ele çalışılacaktır. Bu proje yalnız TARKEM’in değil İzmir’in projesi olarak hep el birliği ve fikir birliği ile devam edecektir.

İlk icraatlarımızdan biri olarak en kısa zamanda Projemize katkı koyabileceğine inandığımız tüm Kanaat Önderlerini, Sivil Toplum Örgütleri ile Oda’larımızın görevlendireceği etkin kişileri, Yerel Yöneticilerimizi ve temsilcilerini, Kemeraltı Esnafının temsilcilerini, fikir önderlerini ve sözün kısası görüş ve düşünceleri ile bizlere yardımcı olabilecek Kemeraltı’na gönül vermiş tüm dostlarımızı davet ederek geniş katılımlı bir seri Beyin Fırtınası çalışmaları yapacağız. Amacımız, Yapacağımız Master Plan Çalışmasının esasını teşkil edecek olan “Konsept – Kavram” tespitlerini geniş kitlelerin görüşleri ile birlikte tespit etmektir.

E-Bülten'e üye olmak için e-posta adresinizi giriniz.